fbpx
עורך דין

“גם גיבורים נופלים” – מחלות מקצוע ופציעות מיקרוטראומה נפוצות


את הסרט העתיק משנת 1956, “גם גיבורים נופלים” מעטים מאיתנו זוכרים.

הסרט מגולל עלילה על מתאגרפים אשר נפצעים חולים ואף מתים במהלך קרבות שונים לאורך הסרט ובמאמר מוסגר יאמר גם כי כחצי שנה לאחר הופעת הבכורה של הסרט, השחק הראשי, המפרי בוגרט, הלך לעולמו כתוצאה ממחלת הסרטן.

אז נכון, כיום אנו חיים בעידן בו מעטים האנשים העוסקים באגרוף כמקצוע, אך עם זאת הגיבורים האמיתיים של ימינו נמצאים ממש לידנו! המכונאי שמתקן לנו את הרכב, האינסטלטור שדואג שיהיה לנו מים זורמים בברז, השיפוצניק שמתקן לנו את הקיר המתקלף בבית ואנשי מקצוע רבים אחרים הם הגיבורים של ימינו.

וכמו בסרט גם בחיים האמיתיים, הגיבורים לעיתים חולים ונפצעים, ולעיתים תכופות פציעתם ומחלתם היא כתוצאה מאופי עבודתם.

עם זאת בשונה מהסרט, בחיים האמיתיים הגיבורים ממשיכים לסבול מפציעותיהם ומחלותיהם גם אחרי שהמסך יורד, ועל כן עליהם לעמוד על זכויותיהם ולקבל את המגיע להם.

ננסה לסקור כעת מספר פציעות ומחלות נפוצות ונסווג אותם לפי מקצוע, חשוב לזכור כי אין סקירה זו מהווה תחליף לייעוץ משפטי וכי המחלות והפציעות המוזכרים בו עשויים להיות אופייניות גם למקצועות נוספים.

C.T.S – תסמונת התעלה הקרפאלית וטריגר פינגר

שני ליקויים אלה דומים למדי ולבסוף מאופיינים בכאבים בכפות הידיים ובשורשי כפות הידיים, חוסר תחושה באצבעות (נימולים) ואף לעיתים לחוסר יכולת תפקודית של ממש.

במקרים רבים ליקויים אלה נוצרים כתוצאה מתנאי עבודה, כך לדוגמא בעבר קלדניות רבות (וכן מי שעיקר עבודתו הקלדה) אשר לקו בתסמונת זכו להיות מוכרים כנפגעי עבודה.

מקרים נוספים אשר הוכרו כתאונות עבודה הסתכמו בעיקרם בעבודה עם כלים רוטטים כגון מברגה, מקדחה, פטישון, ג’קסון וכו’.

בעיות גב צוואר וברכיים

אנשים רבים מתוך האוכלוסייה סובלים מכאבים יום יומיים בגב בצוואר ובברכיים. רבים מהם לא יודעים כי כאבים אלה לעיתים יכולים להיגרם כתוצאה משחיקה ממשוכת כתוצאה מתנאי עבודתם ולאו דווקא כתוצאה מתאונה או פגיעה חזקה.

כך לדוגמא רצף אשר הולך שעות רבות בזמן עבודתו עם ברכיים כפופות או שיפוצניק אשר עולה על סולמות השכם וערב מבצעים פעולה של כיפוף ויישור הברך עשרות, מאות ואף אלפי פעמים ביום, דבר אשר יוצר לאורך זמן פגיעה בברכיים.

כך גם סבל אשר מתכופף באמצעות גבו ומתיישר מספר רב של פעמים ביום, תוך נשיאת משקל או ללא נשיאת משקל, יוצר לאורך זמן פגיעה בגבו.

ירידה בשמיעה וטנטון

מי שחשוף לרעש רב במסגרת עבודתו לעיתים קרובות סובל מירידה בשמיעה וחמור מכך צפצופים בלתי פוסקים אשר רק הוא שומע ומלווים אותו בכל שעות היממה.

כל אדם העובד בקרבת מקור רעש חזק עשוי לסבול מליקויים אלה ועשוי להיות מוכר כנפגע עבודה.

ככל שהרעש חזק יותר כך זמן החשיפה הנדרש נמוך יותר, הלכה למעשה אדם אשר עבד במפעל ייצור בקרבת מכונה יזדקק למספר רב יותר של שעות לעומד אדם אשר עבד במנחת מטוסים.

סרטן

מעטים יודעים אך גם מחלקת הסרטן על סוגיה השונים עשויה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה.

לדוגמא, חקלאי אשר עבר בחשיפה רבה לשמש נמצא בסיכון מוגבר לחלות בסרטן העור או ללקות בכתמים על עורו ואלו יחשבו כתאונת עבודה.

כמו כן, אדם אשר עבד בקרבת חומרים מסוכנים או אסבסט ולוקה במחלות ראות שונות או בסרטן הריאה אף הוא עשוי להיות מוכר כנפגע עבודה

חשוב לזכור ישנם סוגים שונים של סרטן אשר עשויים להיות מוכרים כפגיעה בעבודה ויש לבחון כל מקרה לגופו.

לסיום, כל מי שמוכר כנפגע עבודה בשל ליקויים ומחלות אלו זכאי לקבל את כלל הזכויות שיש לנפגעי עבודה וביניהם דמי פגיעה, קביעת דרגת נכות, שיקום מקצועי ועוד.

חשוב לציין בכל מקרה מומלץ לפנות לעו”ד המתמחה בתחום הנזקין והביטוח הלאומי לצורך בחינת זכאות של חולה או נפגע ולממש את מלוא זכויותיו.

אבחנתם כלוקים במחלה? נפצעתם? אתם סובלים מתסמינים דומים?

צרו קשר עוד היום!

ירון אילון – משרד עורכי דין

טל’ – 03-7161515

 

נכתב ע”י עו”ד עוז שימחי – מנהל מחלקת נזיקין וביטוח


Sorry, comments are closed for this post.