fbpx
עורך דין

הסבר על דיני נגישות


דיני נגישות ואיסור הפלייה

דיני נגישות נוגעים לכל עסק שמעניק שירות. איך תדעו אם אתם לא עומדים בסיכון להיתבע בגין הפרת חובת הנגישות? איך תדעו אם אתם כבר עומדים בדרישות הנגישות? איך תדעו אם אתם יכולים לקבל הקלה או פטור מהנגשה?

עליכם לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתחום זכויות אנשים עם מוגבלויות, דיני נגישות ואיסור הפלייה.

אנו מעניקים ליווי משפטי שוטף לעסקים, משרדים ועמותות בנושאי נגישות ושוויון אנשים עם מוגבלות.

משרדנו יוכל לנהל עבורכם את כל תהליך ההנגשה, מתחילתו ועד סופו, כולל יצירת קשר עם מורשה נגישות מתו”ס או שירות, בניית תכנית הנגשה, עבודה עם בעלי המקצוע, התאמת נהלי עבודה ושירות ועוד.

אתם רוצים לתבוע מקום שאינו נגיש? מומלץ כי תקבלו חוות דעת מעורכי דין המתמחים בדיני נגישות, לגבי סיכויי התובענה, וימליץ על האפשרויות העומדות בפניכם, וכמובן ייצג אתכם במסירות ובמקצועיות.

מדובר בתחום חדש בשנים האחרונות, ולכן חשוב מאד להתייעץ עם עורכי דין בעלי ניסיון בתחום.

איסור הפלייה של אדם עם מוגבלות

במדינת ישראל קיים איסור כללי על הפלית אנשים עם מוגבלות, ומוגבלות נחשבת קטגוריה מוגנת בחקיקת השוויון.

על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ”ח-1998 “הפלייה” משמעותה מתן יחס שונה לאדם עם מוגבלות מבלי סיבה רלוונטית, קביעת תנאים שלא ממין העניין, או אי ביצוע התאמות נגישות לאדם עם מוגבלות אשר יאפשרו, בין היתר, את העסקתו, קבלת שירות או שימוש בשירות.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ”ח-1998

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ”ח-1998 נוסד מתוך תפישה של זכויות אדם ונקודת המוצא שלו הינה הכרה בעקרונות של יסוד השוויון, כבוד האדם, אוטונומיה אישית והכלה.

חוק השוויון מעגן את זכותם של אנשים עם מוגבלות לשוויון ואת מחויבותה של החברה להגשמת זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות.

אדם עם מוגבלות זכאי לקבל החלטות הנוגעות לחייו, על פי רצונו והעדפותיו, והכל בהתאם להוראות כל דין.

פרק הנגישות

פרק הנגישות הוסף לחוק השוויון בשנת 2005 ומעגן את מחויבות החברה להתאים את סביבתה, לרבות מבנים ותשתיות, ואת שירותיה, ליכולותיהם הפיזיות, החושיות, הרגשיות והשכליות של אנשים עם מוגבלות, כך שיוכלו לתפקד בה באופן מלא.

עיקרון ההכלה

עקרון ההכלה הינו הרעיון הבסיסי ביותר בנגישות. על פי עקרון ההכלה, אנשים עם מוגבלות הם חלק מהציבור ולכן יש לאפשר לאנשים עם מוגבלות להתנהל במרחב הפיזי והשירותי באותו אופן בו עושה זאת כלל הציבור וללא הפרדה.

לדוגמא: מבנה בו קיימת ספרייה ציבורית אינו נגיש. הספרייה מציעה לאנשים עם מוגבלות להזמין ספר בטלפון ולבוא ולקבלו בכניסה לבניין. פתרון זה נוגד את עקרון ההכלה מאחר שמאנשים עם מוגבלות נמנעת האפשרות לשהות בספריה, לעלעל בספרים במקום, להשתתף בפעילויות ועוד.

עיקרון הרצף

עקרון הרצף מתייחס לאפשרות של אדם עם מוגבלות לבצע רצף מלא ושלם של פעולות שהתוצאה שלהן היא קבלת שירות מלא תוך השקעת זמן ומאמץ סבירים.

לצורך קיום עקרון זה יש להבטיח רצף פעולות משלב ההגעה, דרך צריכת השירות ושימוש במתקנים במקום בו הוא מסופק ועד לעזיבה.

לדוגמא: אדם עם מוגבלות בניידות הנעזר בכיסא גלגלים מבקש לגשת למרכז שירות של חברת סלולר ולמסור את המכשיר שלו לתיקון. כדי שיוכל לעשות זאת עליו לעבור בשרשרת של מקומות אשר כולם צריכים להיות נגישים: הכניסה לחניון והחנייה, הגעה וכניסה למבנה מרכז השירות, הגעה לאולם מרכז השירות, עמדת שירות נגישה וכו’.

אספקת התאמות פרטניות

כיוון שקיימת שונות גבוהה בצרכים המיוחדים של אנשים ובמצבים שהם נקלעים אליהם, יש להיות ערוכים לספק התאמות אשר מתאימות למגוון הצרכים.

לדוגמא: יש מגוון התאמות עבור אנשים עם מוגבלות בשמיעה כגון מערכת שמע או תמלול עבור כבדי שמיעה, תרגום לשפת הסימנים עבור אנשים חירשים.

סוגי הנגישות

מקובל להבחין בין 3 סוגי נגישות:

– נגישות מבנה, תשתיות וסביבה

– נגישות שירות

– התאמות וטכנולוגיה מסייעת

נגישות מבנה, תשתיות וסביבה (מתו”ס)

מבנים – הנגשה פיזית וסביבתית של המבנה לאנשים עם מוגבלות. נגישות מבנה כוללת גם הנגשה אקוסטית והתקנה של מערכות שמע לכבדי שמיעה.

תשתיות – עיצוב סביבת הרחוב כך שתאפשר הגעה ממקום למקום באופן חופשי ובטיחותי.

סביבה – עיצוב כל השטחים הפתוחים לציבור שאינם רחובות – שטחים ציבוריים פתוחים (פארקים, גני שעשועים וכד’), בריכות שחיה, חופי רחצה, מתקני ספורט, בתי עלמין ומקומות קדושים ועוד.

נגישות שירות

אספקת שירות המותאם לצרכי אנשים עם מוגבלות כך שיוכלו לצרוך את השירות באופן עצמאי ומכובד, במקום ובמועד שבו הוא ניתן לכלל הציבור.

היבטים פיזיים: כגון ריהוט, שילוט, עמדות מודיעין, דלפקי שירות, קופות, מכשור לקביעת תורים, תצוגה של תורים, עמדות המתנה, אמצעי הגברה לכבדי שמיעה.

היבטיים שירותיים: התאמת ההתנהלות של ספקי השירות החל מנהלי עבודה ועד לאינטראקציה הבין אישית בין נותן השירות ללקוח עם מוגבלות.

טכנולוגיה מסייעת

אספקת התאמות פרטניות ו/או אמצעים טכנולוגיים לשימוש אנשים עם מוגבלות.

לדוגמא, אדם עם מוגבלות שמיעה המתארח בבית מלון יקבל להשאלה שעון מעורר מסוג רוטט.


Sorry, comments are closed for this post.