צו תשלומים 0 ש"ח בהליך חדלות פירעון

צו תשלומים 0 ש"ח רע"א 6353/19 אנטולי לשצ'נקו נ' כונס הנכסים הרשמי ואח'

מתי יקבעו שצו התשלומים של החייב יעמוד על 0 ש"ח?

רע"א 6353/19 אנטולי לשצ'נקו נ' כונס הנכסים הרשמי ואח':

מקום שבו מדובר בחייב הנעדר כושר השתכרות, ושמלוא הכנסתו היא מקצבאות מביטוח לאומי, יש לפטור אותו מתשלום עיתי לקופת פשיטת הרגל/ חדלות הפירעון.  

מתי יקבעו שחייב לא ישלם צו תשלומים "צו 0"?

נקודת המוצא בהליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון היא שעל חייב בהליך חדלות פירעון מוטלת חובה למצות את פוטנציאל השתכרותו כחלק מחובתו להתנהל בתום לב במסגרת ההליך.

חייב שלא עומד בחובה למצות את פוטנציאל השתכרותו – עלול להוביל את ההליך שלו למסלול של ביטול הליך פשיטת הרגל/ חדלות פירעון.

אבל, יש מקרים חריגים בהם אין להטיל על חייב חובת תשלומים כלשהי.

במקרים בהם חייב נעדר יכולת השתכרות ממשית ואינו עובד לפרנסתו ואין לו נכסים בבעלותו, התוצאה לכאורה של ההליך תהיה הפטר לאלתר (פטור מחובות).

מדוע אנו כותבים שהתוצא היא "לכאורה"?

 מכיוון שהחייב עדיין נדרש לעמוד בתנאי ההליך, לשתף פעולה ולהתנהל בשקיפות מול בית המשפט ובעלי התפקיד. חייב שעומדים בתנאי הלכת לשצ'נקו אבל לא משתף פעולה, מסתכן בכך שיבטלו לו את ההליך למרות שאין לו יכולת השתכרות ואין לו נכסים.

לפי הלכת לשצ'נקו, גם אם הוכחה זכאותו של חייב לביטול צו התשלומים החודשי שנקבע לו, "ביטול התשלום החודשי אינו שקול למתן 'הפטר לאלתר'"  (פסקה 20 לערעור).

לכן, מומלץ להיזהר מפרסומים, הבטחות וסיפורים של אנשים שאינם עורכי דין אשר טוענים שאנשים בעלי מוגבלות יהיו זכאים אוטומטית ל"מחיקת חובות" ולא יצטרכו לשלם צו תשלומים בהליך חדלות הפירעון.

אין באמור לעיל בכדי להוות משום יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית. מומלץ לקבל חוות דעת וייעוץ משפטי פרטני בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

מאמרים נוספים

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

עבירת הנהגה בשכרות הוגדרה כעבירה חמורה על ידי כנסת ישראל. העונש בצד ביצוע העבירה של נהיגה בשכרות והרשעה של הנהג על ידי בית משפט –

מאמרים פופולריים

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

עבירת הנהגה בשכרות הוגדרה כעבירה חמורה על ידי כנסת ישראל. העונש בצד ביצוע העבירה של נהיגה בשכרות והרשעה של הנהג על ידי בית משפט –

כמה עולה הליך חדלות פירעון? כמה עולה פשיטת רגל?

חידוש הליך פשיטת רגל שבוטל

הליך פשיטת הרגל חזר וככל שהחייב ישלם את היתרה – יהיה חופשי מחובות! כידוע, אבן היסוד בהליך של פשיטת רגל / הליך חדלות פירעון הוא

סכסוכי שכנים ודיירים בבית משותף עו"ד ירון אילון

סכסוכי שכנים ודיירים בבית משותף

בדרך כלל, איננו בוחרים את השכנים שלנו והם "נכפים" עלינו באופן אקראי עקב עצם עובדת המגורים. לעיתים, יחסי השכנות יכולים להימשך שנים לא מעטות, בקרבה

צריכים חוות דעת? רוצים להתייעץ?

צרו איתנו קשר

משרד בעל מומחיות ייחודית בייצוג משפטי בתחומי הנגישות ושוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות וכן בתחומי המשפט המסחרי והזכיינות.