.. Loading ..

זכיינות

המדריך לזכיין המתחיל:
במציאות המודרנית דוחקים תאגידי ענק, קניונים גדולי מימדים ורשתות בינלאומיות את המכולת המקומית, את חנות הפרחים השכונתית ואת הפלאפל הוותיק לקרן זווית ומאיימים על קיומם. תופעה זו היא בלתי נמנעת, אך לצד חסרונותיה, יש לה גם לא מעט יתרונות. במציאות שכזו, הופכת גם תופעת הזכיינות לדומיננטית יותר, ומאפשרת ללא מעט זכיינים בפוטנציה לקחת חלק בהצלחה של חברות גדולות, בענפים שונים. לזכיינות בענף האופנה, בתחום בתי הקפה, בתחום הילדים (ביגוד, צעצועים) בתחום הקוסמטיקה, ובתחומים רבים אחרים ישנם יתרונות לא מעטים ופוטנציאל גדול להצלחה בהיבט הכלכלי, ובהיבטים נוספים. עם זאת, כדי להצליח בתחום הרלוונטי, חשוב מאוד לא רק להכירו לעומק אלא גם לעבוד קשה.

זכיינות – צעדים ראשונים:
משמעותה של הזכיינות היא, שחברה מזכה, המנהלת רשת, מעניקה לזכיין זיכיון לפתוח ולנהל סניף שלה. זיכיון זה מוענק במסגרת הסכם, הכולל התחייבויות שונות של שני הצדדים. שיטה זו מאפשרת לזכיין ליהנות ממעטפת תומכת, מלווי צמוד, ממוניטין, קשרים והסכמים עסקיים משופרים, משיטות ניהול ועבודה מוכחות ומיתרונות רבים נוספים של הרשת. בתמורה, נדרש הזכיין במרבית המקרים לשלם לחברה תשלום חד-פעמי על הזיכיון, להפריש אחוז קבוע מהכנסתו השוטפת ולמלא את דרישות החברה מבחינה עסקית, ניהולית, תפעולית ומבחינות אחרות, בהתאם לקבוע בהסכם שנחתם בינו ובין החברה. כדי לנצל את מלוא הפוטנציאל הטמון בזכיינות, חייב כל זכיין פוטנציאלי להקפיד על כמה כללים חשובים:

בחירה נכונה של הרשת – אחד הכללים החשובים הוא, ללא ספק, בחירה ברשת המתאימה לניסיון האישי ו/או לקישורים האישיים של הזכיין. רשת מתאימה היא רשת שיש לזכיין כימייה עם מנהלי הרשת. רשת מוכרת, וכזו המחזיקה בבעלותה סניפים בניהול עצמי. שכן, הבעלים של רשת שכזו הם מנוסים מאוד, והסיכוי שבעלי הרשת יהיו נכונים יותר להעניק סיוע, תמיכה והדרכה לכל זכיין על מנת להוביל להצלחה משותפת.
בדיקות בשטח – כלל חשוב נוסף הוא לא להסתמך רק על מידע שהושג מרחוק אלא לצאת לשטח. מומלץ מאוד עוד לפני שלב ניהול המשא מתן לערוך סיור בכמה מסניפי הרשת, לשוחח עם זכיינים, לבחון את היתרונות ואף לגלות את נקודות התורפה השונות. מידע זה, שנאסף בשטח, לא רק יסייע בהחלטה האם אכן כדאי לבחור ברשת, אלא ישמש גם ככלי חשוב בניהול המשא ומתן.
יש לבצע הערכות כלכליות, באם התחום רווחי דיו, מהי התקופה בה תוחזר ההשקעה? חישובים של רווח גולמי ורווח תפעולי, מהו ההון האישי המחייב לכניסה לתחום הרלוונטי (כסף אישי ולא מהלוואות). קיימת משמעות גבוה לכניסה לתחום עם הון אישי היות והסתמכות על הלוואות תעמיד את הזכיין בעתיד בבעיית תזרים מזומן שלילי שיעמיד את כל העסק בסיכון מיותר.
זכיינות – חתימה על חוזה
שלב החתימה על חוזה הוא אחד השלבים החשובים ביותר בעסקת זכיינות מוצלחת, כאשר סעיפיו השונים ישפיעו באופן ישיר ועקיף על התוצאות העתידיות בשטח. בשלב זה יש להקפיד על כמה כללים, הנה החשובים שבהם.

הכנה מוקדמת – קודם החתימה על החוזה חובה להיוועץ עם עורך דין העוסק ובקיא בתחום, ולאחר מכן חשוב מאוד לקרוא אותו ביסודיות ולסמן סעיפים העלולים להוות בעיה מבחינת זכיין, זאת בשילוב עורך הדין המלווה את התהליך. לצד קריאת החוזה, מומלץ גם לקרוא על נושא הזכיינות ועל שיטות העבודה והנורמות הנהוגות בתחום הספציפי אותו בחרנו. החתימה על החוזה, תתבצע אך ורק לאחר ששני הצדדים הגיעו להסכמות מלאות על כלל הסעיפים, ועורך הדין המלווה אישר את ההסכמות.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו /או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.