.. Loading ..

כיצד להצליח בזכיינות?

כיצד להצליח בזכיינות ?
רבים מאיתנו חולמים לצאת לדרך חדשה, לקחת את גורלם בידיים ולהקים עסק פרטי משלהם, אלא שהמציאות הכלכלית בארץ מציבה לא מעט מכשולים בדרך למימוש החלום. שכן, בארץ, כמו גם במדינות רבות אחרות בעולם, מתאפיינת הפעילות העסקית בתחרותיות גדולה ובחוסר יציבות. ואכן, לצערנו, רבים מהעסקים החדשים הנפתחים מדי שנה אינם מצליחים לשרוד, לעיתים אפילו את שנת הפעילות הראשונה.

במצב שכזה, מספקת שיטת הזכיינות תחליף ראוי לעסק פרטי ופתרון נהדר למי שאיננו רוצה לקחת סיכונים מיותרים. ניהול סניף של רשת זכיינות מאפשר ליהנות ממעטפת ביטחון אותה מספקת הרשת מחד, ולשמור על מידה של עצמאות ניהולית שוטפת מאידך. עם זאת, כניסה לא מחושבת אל עולם הזכיינות עלולה להסתיים בכישלון עבור שני הצדדים. כדי להימנע ממצב זה, חשוב מאוד לעשות עבודת הכנה להיוועץ עם גורמים המנוסים בתחום, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט המשפטי.

כמו בכל תחום אחר, כך גם בזכיינות, עלולים חוסר תכנון, היעדר מחשבה ופזיזות לעלות ביוקר, ולהסתיים עבור זכיינים פוטנציאלים במפח נפש ובכיסים מרוקנים. כדי להימנע ממצבים שכאלה ולנצל את מלוא הפוטנציאל של ניהול סניף רשת, חשוב ביותר לפעול מתוך שיקול דעת ולבצע עבודת הכנה מתאימה.

אל תקשיבו לשמועות, עשו עבודת הכנה מוקדמת – מציאת הרשת המתאימה דורשת מאמץ והשקעה. כדי להצליח בשלב זה חשוב ביותר להכיר את הזירה לעומק – לקרוא, לחקור ולבצע עבודת שטח. את ענף הזכיינות כדאי לבחור ביחס לשיקולים חשובים, כדוגמת: כדאיות כלכלית, ניסיון בתחום והתאמה מבחינת הנסיבות האישיות. לאחר מכן, כדי לבחור ברשת המתאימה, מומלץ לצאת לשטח, לסייר בסניפים שונים ולשוחח עם זכיינים.

אל תכנסו למחויבויות כספיות שאינכם יכולים לעמוד בהן – מבחינה כספית, חשוב מאוד שלא לקחת סיכונים מיותרים ולהימנע מנטילת הלוואות גדולות.

תשלום ראשוני וקבוע לרשת, תשלום שכר דירה ותשלום לספקים הם כמה מההוצאות הכרוכות בעסקת זכיינות, כאשר לרוב כדי לראות רווחים נדרשת תקופת הרצה המשתנה מענף לענף ומרשת לרשת. מסיבה זו, מומלץ שלא להיכנס לעסקת זכיינות אם אין ברשותכם הון עצמי בין 40% ל- 60% אחוזים מהסכום הנדרש להקמה.

אל תחתמו על חוזה מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק ומתמחה בתחום – מטרתו של חוזה זכיינות היא לשרת את האינטרסים של שני הצדדים. עם זאת, כדי שתוכלו לממש את הפוטנציאל של ניהול סניף זכייני, חשוב לקרוא את ההסכם, להקשיב לעורך הדין באשר להערותיו, לנהל משא מתן על סעיפים במחלוקת ולחתום עליו אך ורק כאשר אתם משוכנעים שתנאיו מתאימים לכם.

להצליח בזכיינות – לאחר פתיחת הסניף
לאחר החתימה על החוזה ופתיחת הסניף מתחילה העבודה המורכבת. גם בשלב זה חשוב ביותר להימנע מהתנהלות לא ראויה העלולה להוביל לכישלון. אחד מחסרונותיה של הזכיינות הוא הגבלת חופש הפעולה. במצב שכזה יש להתייעץ עם הנהלת הרשת ולקבל אישור על כל יוזמה מצדכם. אי-עמידה בתנאי זה וקונפליקטים למיניהם עלולים להיות כרוכים בקנסות כספיים ולעיתים גם באובדן של הזיכיון.

שיקול נוסף שיש לקחת בחשבון בתחום הזכיינות, הוא התלות הכלכלית. שכן, במקרים בהם נקלעת הרשת לקשיים כספיים, עלול להיפגע גם הזכיין ללא קשר להצלחה העסקית של הסניף הפרטי שבהנהלתו.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו /או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.