עו"ד ירון אילון (משמאל) עו"ד עמרי אוושינסקי (מימין). צילום: אבישי פינקלשטיין.
ירון אילון

צרו איתנו קשר:

עו"ד ירון אילון

תאונת עבודה גם בסוף השבוע

רגע לפני שסוף השבוע מגיע וכולנו מתארגנים לעזוב את מקום העבודה ביום חמישי בערב ולהתפנות למשפחה, לחברים ולתחביבים שלנו, מתכננים תוכניות ומצפים להנות ככל האפשר.

לרוב הכל מסתדר כמתוכנן וסוף השבוע יהיה בדיוק כמו שתכננו אך לצערנו, לעיתים, אנו נפצעים או חולים ונאלצים לקבל משהו שונה לגמרי ממה שתכננו.

האם מי שנאלץ להגיע לבית החולים במהלך סוף השבוע בשל פגיעה או מחלה עשוי להיחשב כנפגע בתאונת עבודה? במקרים רבים התשובה יכולה להיות חיובית.

רבים נוהגים לחשוב כי רק אדם העובר תאונה או נפצע בזמן או במקום עבודתו יוכר כנפגע עבודה. אלה אשר בחנו את הנושא מעט יותר לעומקו יודעים כי גם תאונה אשר התרחשה בדרך לעבודה, או בדרך מהעבודה, תיחשב אף היא לתאונת עבודה.

מצב דברים זה נכון אולם יש לזכור שמקרים רבים נוספים אף הם עשויים להיחשב כתאונת עבודה, גם במקרה בו הם כלל לא קרו בעבודה ומומלץ להתייעץ עם עו”ד המתמחה בתחום אשר יבחן כל תאונה או פגיעה לגופה.

במילים אחרות, ידוע כי אדם אשר נופל בזמן עבודתו, בדרכו אליה, או בדרכו ממנה, ושובר את ידו, יחשב לנפגע עבודה, אך מה בנוגע לאדם אשר לקה התקף לב, או אירוע מוחי במהלך עבודתו, או אדם אשר לקה באלו בביתו בזמן מנוחה או בעת ישיבה עם משפחתו במהלך סוף השבוע.

נקדים את המאוחר ונאמר שגם אדם אשר לקה באירוע מוחי, התקף לב ומחלות נוספות עשוי להיחשב כנפגע עבודה אף אם הפגיעה הייתה בזמן שאינו היה בעבודה.

במקרים שכאלה, המבחן בו אנו נדרשים לעמוד הוא האם הפגיעה היית עקב העבודה, כלומר, יש לבחון האם היה “אירוע חריג” נקודתי אשר גרם להתפרצות האירוע המוחי או הלבבי.

חשוב לשים לב, על האירוע להיות חריג ונקודתי ולא אירוע רגיל או לחץ מתמשך, לדוגמא, אדם אשר היה טרם פגישת בה היה עליו להציג את הפרויקט עליו עבד זמן רב, והוא אינו מבצע הצגות פרויקטים דרך קבע, ובשל הלחץ הרבה שהיה נתון בו בזמן הסמוך לפגישה לקה בליבו, הפגיעה בליבו עשויה להיחשב כפגיעה בתאונת עבודה.

לעומת זאת אם אותו אדם היה מורגל בהצגת פרויקטים אל מול קהל והדבר היה חלק מעבודתו השותפת, הצגת הפרויקט אינה תיחשב לאירוע חריג וככל הנראה אותו אדם לא יוכר כנפגע בתאונות עבודה.

לסיכום, אדם אשר חלילה לקה באירוע מוחי או לבבי, פגיעתו עשויה להיחשב כפגיעה בעבודה ללא שום קשר למקום בו לקה באירוע, וזכויותיו יהיו כשל נפגע עבודה לכל דבר ועניין.

חשוב לזכור, האמור אינו מהווה יעוץ משפטי. בכל מקרה ובכל פגיעה או מחלה מומלץ לפנות ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתיקי הביטוח הלאומי על מנת לממש את כלל הזכויות.

לקיתם באירוע מוחי או לבבי? נפצעתם במהלך העבודה?

צרו קשר עוד היום!
ירון אילון – משרד עורכי דין

נכתב ע”י : עו”ד עוז שימחי, מנהל מחלקת נזיקין וביטוח לאומי.

צריכים חוות דעת? רוצים להתייעץ?

צרו איתנו קשר

משרד בעל מומחיות ייחודית בייצוג משפטי בתחומי הנגישות ושוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות וכן בתחומי המשפט המסחרי והזכיינות.