הסדר חוב, הסדר נושים והסדר תשלומים בהוצאה לפועל

הסדר חוב, הסדר נושים והסדר תשלומים בהוצאה לפועל עו"ד ירון אילון עו"ד עמרי אושינסקי

אנשים רבים בחובות שמעו את המונח "הסדר חוב", "הסדר נושים" ו"הסדר תשלומים".

"הסדר חוב" ניתן לעשות בכל שלב עם הזוכה (שפתח את תיק ההוצאה לפועל), כשהחייב לא נמצא בהליך חדלות פירעון או בהליך פשיטת רגל.

"הסדר נושים" ו"הסדר תשלומים" הם מונחים מחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

אחת ולתמיד, מה זה אומר "הסדר נושים" ו"הסדר תשלומים" בהוצאה לפועל?

אם אדם צבר חובות מתחת לסך של כ-166,000 ₪ ואין ביכולתו לפרוע את חובותיו והוא הגיש בקשה לחדלות פירעון, לפני שרשם ההוצאה לפועל יתן צו לפתיחת הליכים (הצו שפותח את ההליך), רשם ההוצאה לפועל יוצא זימון לגיבוש הסדר תשלומים.

ההזמנה תשלח לחייב ולנושים שכלל בבקשתו לצו לפתיחת הליכים.

מה קורה בישיבה?

הישיבה תנוהל על ידי נציג רשם ההוצאה לפועל.

בתחילת הישיבה יסביר נציג רשם ההוצאה לפועל לצדדים את מהות הליך גיבוש הסדר התשלומים ואת זכויותיהם וחובותיהם במסגרתו, ובכלל זה, יבהיר לחייב מה יהיו זכויותיו וחובותיו, ובין השאר זכותו לדמי מחיה, אם יינתן לגביו צו לפתיחת הליכים.

אם בישיבה, גיבש נציג הרשם הסדר תשלומים שהסכימו לו החייב וכל הנושים שהם צד להסדר, ההסדר יחייב את החייב ואת אותם נושים. רשם ההוצאה לפועל יורה על השהיית הליכי הוצאה לפועל או סגירת תיקי ההוצאה לפועל, לעניין חובות החייב שלגביהם חל ההסדר, והכול בהתאם להוראות ההסדר.

או

אם בישיבה גיבש נציג הרשם, בישיבה שזומנה לפי סעיף 191, הסדר תשלומים, אך לא הסכימו להסדר כל הנושים שהם צד להסדר המוצע, ויש לדעת נציג הרשם סיכוי סביר לאישור ההסדר, נציג רשם ההוצאה לפועל יעביר את ההסדר שגיבש לרשם ההוצאה לפועל אשר רשאי לזמן אסיפת נושים בפניו.

מה קורה אם רשם ההוצאה לפועל אישר את ההסדר?

אושר הסדר תשלומים בידי הנושים, באסיפת הנושים, ובידי רשם ההוצאה לפועל, יחייב ההסדר את היחיד ואת אותם נושים.

בנוסף, רשם ההוצאה לפועל יורה על השהיית הליכי הוצאה לפועל או סגירת תיקי ההוצאה לפועל, לעניין חובות החייב שלגביהם חל ההסדר, והכול בהתאם להוראות ההסדר.

 

יחד עם זאת, חשוב לציין, שלא ניתן לפטור חייב בהסדר תשלומים מחובות שאינם בני הפטר (לדוגמה חוב מזונות, חוב שנוצר במרמה וכו').

מה קורה אם לא גובש הסדר תשלומים?

אם לא גובש הסדר תשלומים מוסכם או הסדר שאושר בידי הנושים ורשם ההוצאה לפועל, ייתן רשם ההוצאה לפועל צו לפתיחת הליכים לגבי היחיד בעל החובות בסכום נמוך.

במילים פשוטות: אם ההסדר נכשל, החייב יכנס להליך של חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

עוד חשוב לציין, שגם אם ההסדר נכשל כאמור לעיל והחייב נכנס להליך של חדלות פירעון, החייב תמיד יכול להציע הסדר נוסף לנושיו במסגרת הליך חדלות פירעון.

 

רוצים לדעת על דרכי התמודדות עם חובות?

 

ניתן ליצור איתנו קשר בהשארת פרטים באתר או בטלפון: 03-7161515

אין באמור לעיל בכדי להוות משום יעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי או חוות דעת משפטית.

מומלץ לקבל חוות דעת וייעוץ משפטי פרטני בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי.

 

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

מאמרים נוספים

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

עבירת הנהגה בשכרות הוגדרה כעבירה חמורה על ידי כנסת ישראל. העונש בצד ביצוע העבירה של נהיגה בשכרות והרשעה של הנהג על ידי בית משפט –

מאמרים פופולריים

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

עבירת הנהגה בשכרות הוגדרה כעבירה חמורה על ידי כנסת ישראל. העונש בצד ביצוע העבירה של נהיגה בשכרות והרשעה של הנהג על ידי בית משפט –

כמה עולה הליך חדלות פירעון? כמה עולה פשיטת רגל?

חידוש הליך פשיטת רגל שבוטל

הליך פשיטת הרגל חזר וככל שהחייב ישלם את היתרה – יהיה חופשי מחובות! כידוע, אבן היסוד בהליך של פשיטת רגל / הליך חדלות פירעון הוא

סכסוכי שכנים ודיירים בבית משותף עו"ד ירון אילון

סכסוכי שכנים ודיירים בבית משותף

בדרך כלל, איננו בוחרים את השכנים שלנו והם "נכפים" עלינו באופן אקראי עקב עצם עובדת המגורים. לעיתים, יחסי השכנות יכולים להימשך שנים לא מעטות, בקרבה

צריכים חוות דעת? רוצים להתייעץ?

צרו איתנו קשר

משרד בעל מומחיות ייחודית בייצוג משפטי בתחומי הנגישות ושוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות וכן בתחומי המשפט המסחרי והזכיינות.