מהי שיטת הזכיינות?

במצב הכלכלי בו נתונה מדינת ישראל בימים אלה קשה מאוד להקים עסק עצמאי, וקשה עוד יותר לשרוד ולהצליח בתנאי השוק התחרותיים. במציאות כלכלית שכזו, זכיינות היא אלטרנטיבה נהדרת לעסק העצמאי, והיא מספקת תנאים נוחים ביותר להצליח ברמה הכלכלית, האישית והניהולית. על אף שאיננה עסק עצמאי במלוא מובן המילה, הסיכויים להצליח בזכיינות הם גבוהים מאוד, והסיכונים לעומת זאת הם מועטים יחסית. למרות כל זאת, היא איננה מתאימה לכולם.

האם זכיינות יכולה להתאים גם לך?

אדם המנהל עסק עצמאי דומה פעמים רבות למי שמנסה לנווט לבד את ספינתו הקטנה אל החוף בלב ים סוער. במצב כזה, פעמים רבות הכישלון הוא בלתי נמנע. לעומתו, הזכיין כמוהו כשייט השייך לצי ספינות, הפועלות לפי חוקים ברורים הנקבעים על ידי קברניטי הספינה הראשית. במצב זה הסיכויים להתגבר על סערות וגם להצליח הם גבוהים הרבה יותר. עם זאת, הזכיינות כמו כל תחום עיסוק אחר מבוססת על כמה תנאים חשובים ואיננה מתאימה לכולם.

השקעה כספית ראשונית

התנאי הבסיסי וההכרחי להפוך לזכיין הוא כמובן כספי. כל זכיין פוטנציאלי צריך שיהיה ברשותו סכום כסף להשקעה ראשונית. סכום זה כולל לא רק את התשלום עבור הזיכיון אלא גם עבור הקמת סניף הרשת. בהקשר זה, חשוב לזכור כי ככל שהרשת מצליחה ונהנית ממוניטין גדול יותר, כך גם סכום ההשקעה הראשוני הוא גבוה יותר. אמנם ניתן היום להיעזר בגופים כלכליים שונים כדי לגייס את הכסף, אך חשוב לא לקחת סיכונים מיותרים, ולהגיע עם לפחות סכום ראשוני של כ-40 אחוזים מהנדרש.

זכיינות – מחויבות אישית

מבחינת המחויבות האישית, דומה זכיינות מאוד לכל עסק פרטי, וכדי להצליח בתחום נדרשת עבודה יומיומית קשה, כבר משלב הקמת הסניף ולאורך כל תקופת פעילותו. לימוד שיטות העבודה, גיוס עובדים חדשים והכשרתם, קיום קשרים עם ספקים, הפעלת הסניף, רכישת ציוד ומוצרים וניהול שוטף הם כמה מהמשימות המוטלות על כתפיו של כל זכיין מצליח. מסיבות אלה, צריך כל זכיין פוטנציאלי להגיע חדור מוטיבציה ולהיות מוכן להשקיע לא מעט זמן ומשאבים בהצלחת הסניף, ואף להפגין אחריות, רצינות ומסירות לתפקידו.

זכיינות – האם אתה מסוגל לקבל מרות?

בשונה מעסק עצמאי, בזכיינות מוגבל החופש של הזכיין. הזכיין מחויב לפעול לפי הנחיות הרשת ולקבל אישור מראש על כל שינוי או החלטה שנעשו ביוזמתו. ואף יתרה מכך, זכיין הבוחר לפעול על דעת עצמו וללא אישור הרשת, עלול להסתכן בתשלום קנס ואף באובדן הזיכיון. בהתאם לכך, הזכיינות מתאימה למי שיכול לצמצם מעט את חופש הבחירה והפעולה שלו ולפעול בהתאם לשיטות העבודה של הרשת. עם זאת, יתרונה של הזכיינות בהקשר זה טמון בחסרונה. אמנם הזכיין מאבד את עצמאותו אך מנגד זוכה ליתרונות רבים אחרים, כדוגמת: הדרכה ולווי עסקי קבוע, צמצום סיכונים, מיתוג ופרסום של הרשת ויתרונות נוספים.

אם החלטתם לבחור ללכת בשיטת הזכיינות, לפני שאתם הולכים ורוכשים זיכיון לרשת כזו או אחרת, כדאי ומומלץ בחום לפנות אל עו”ד העוסק ומתמחה בתחום הזכיינות להתייעצות וליווי בכל תהליך הזכיינות משלב החוזה ועד התפעול.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

מאמרים נוספים

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

עבירת הנהגה בשכרות הוגדרה כעבירה חמורה על ידי כנסת ישראל. העונש בצד ביצוע העבירה של נהיגה בשכרות והרשעה של הנהג על ידי בית משפט –

מאמרים פופולריים

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

עבירת הנהגה בשכרות הוגדרה כעבירה חמורה על ידי כנסת ישראל. העונש בצד ביצוע העבירה של נהיגה בשכרות והרשעה של הנהג על ידי בית משפט –

כמה עולה הליך חדלות פירעון? כמה עולה פשיטת רגל?

חידוש הליך פשיטת רגל שבוטל

הליך פשיטת הרגל חזר וככל שהחייב ישלם את היתרה – יהיה חופשי מחובות! כידוע, אבן היסוד בהליך של פשיטת רגל / הליך חדלות פירעון הוא

סכסוכי שכנים ודיירים בבית משותף עו"ד ירון אילון

סכסוכי שכנים ודיירים בבית משותף

בדרך כלל, איננו בוחרים את השכנים שלנו והם "נכפים" עלינו באופן אקראי עקב עצם עובדת המגורים. לעיתים, יחסי השכנות יכולים להימשך שנים לא מעטות, בקרבה

צריכים חוות דעת? רוצים להתייעץ?

צרו איתנו קשר

משרד בעל מומחיות ייחודית בייצוג משפטי בתחומי הנגישות ושוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות וכן בתחומי המשפט המסחרי והזכיינות.